miasto

Tarnów jest jednym z tych polskich miast, które cieszą się coraz większa popularnością wśród turystów. Odpowiada za to jego wielowiekowa historia, a także piękne krajobrazy. Miasto zlokalizowane jest w południowej części Polski, należy do województwa małopolskiego. Położone jest malowniczo pomiędzy Dunajcem a rzeką Białą. To ważny lokalny ośrodek gospodarczy i przemysłowy, gdzie znajdują się znane Zakłady Azotowe.  Aktualnie mieszka tutaj ponad 112 tysięcy osób. 

Historia i zabytki
Początki Tarnowa to IX wiek, gdy wtedy na terenach miasta znajdował się gród słowiański. W okresie średniowiecznym na terenie miasta znajdował się duży zamek murowany. Aż do XVI wieku miasto było własnością rodu Spycimira i następnie Tarnowskich. Bogate dzieje miasta widoczne są także i dzisiaj w jego zabytkach.

Na uwagę zasługuje w szczególności zabudowa rynku na Starym Mieście – zachowała średniowieczny układ urbanistyczny. Ważne zabytki to XIV-wieczny ratusz miejski, Dom Mikołajowski z XVI wieku będący najstarsza kamienicą w Tarnowie, następnie warto odwiedzić ruiny zamku rodu Tarnowskich, które znajdują się na Górze Świętego Marcina. Inne ciekawe punkty to pozostałości murów miejskich, mykwa w stylu mauretańskim z początku XX wieku, bazylika katedralna Narodzenia Najświętszej Maryi Panny pochodząca oryginalnie z XIV wieku, przebudowana pod koniec XIX wieku, gdzie mieszczą się nagrobki rodu Tarnowskich, także drewniany późnogotycki kościół św. Trójcy z XVI wieku. 

Co jeszcze czeka w Tarnowie?
Zabytki to nie wszystko. Miasto proponuje także wiele innych ciekawych atrakcji. To między innymi parki, w tym Park Strzelecki, Rezerwat przyrody Debrza, działają teatry, w tym Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego, a co roku odbywa się tu Ogólnopolski Festiwal Komedii Teatralnej „TALIA”. Zapraszają też Muzeum Diecezjalne w Tarnowie, Muzeum Okręgowe, galerie sztuki, kina.

Twoja ocena: oceń ofertę
Ocena oferty: 0 - 0 głosów
Powrót do góry
facebook